Aromaterapie

14.05.2011 02:13

 Aromaterapie

  • V cestě za zdravím člověka se stále více potvrzují slova starého čínského mistra Lao-C': "Zadržte zlo, dokud neexistuje a poruchu, dokud se neprojeví." A právě tato nová metoda je jednou z mnoha možností jak si trvale udržet zdraví. 

 

Aromaterapie se zabývá léčením nemocí silně koncentrovanými oleji, extrahovanými z rostlin. Tyto silně vonící výtažky - nazývané esence nebo esenciální oleje (též silice) - obsahují látky, které dodávají rostlinám jejich vůni. Aromaterapeuti se domnívají, že mnoho z nich má také léčivé účinky.
Esenciální oleje produkují nepatrné
žlázky v plátcích květů, v listech, stvolech, v kůře a dřevě mnoha rostlin a stromů. V přírodě se uvolňují pomalu, při ohřevu či rozdrcení se však tyto žlázky rozruší a uvolňují rostlinné aroma intenzivněji. K extrakci čistých esenciálních olejů se používá destilační proces, při kterém výměšky žláz přecházejí do páry, ta je následné ochlazena a od esenciálních olejů se oddělí voda. Jestliže se olej rozpouští alkoholem nebo nějakým jiným rozpouštědlem, nazývá se výsledný produkt pryskyřice či absolutum. I když nejsou tak čisté jako esenciální oleje, jelikož v nich zůstávají stopy rozpouštědla i po čištění, má mnoho pryskyřic a absolut cenné léčebné vlastnosti.

  • Masáže a koupele

Esenciální oleje se užívají různými způsoby, ale nejčastěji při masážích. Mohou se také přidávat do koupelí nebo používat v obkladech. Vědci prokázali, že tyto oleje také dokáží pronikat pokožkou - patrně potními póry a vlasovými folikuly - a jsou potom absorbovány tělními tekutinami i krevním oběhem. Působí tedy vnitřně.
Koncentrované oleje, prysky
řice a absoluta je třeba užívat s opatrností, protože někdy mohou způsobit alergii nebo poškození pokožky.

  • Komu může aromaterapie pomoci?

Terapeuti jsou přesvědčeni, že aromaterapie nemá žádné vedlejší účinky a že je vhodná pro lidi v jakémkoli věku, dokonce i pro nemluvňata. Nejvíce nápomocná má být při léčení dlouhodobých potíží nebo chronických onemocnění. Terapeuti udávají úspěch zvláště při léčbě těch pacientů, kterým nedokázalo pomoci klasické lékařství, nebo u těch, kteří stále střídají pobyt doma s pobytem v nemocnici a mají někdy navíc problémy způsobené vedlejšími účinky léků. Aromaterapeuti tvrdí, že dokáží léčit téměř každou nemoc a jsou často svědky okamžitého zlepšení nervových potíží, jakými jsou deprese, zlost, stres, a souvisejících příznaků, např. bolestí hlavy a nespavosti. Mají-li silice kromě inhalování pronikat pokožkou, mohou se výsledky dostavit pomaleji - to je případ bolesti, artritidy a křeče, nebo problémů s pokožkou, ekzému a akné. Kromě toho, že léčí nemoci, jsou silice ceněny pro své jemně povzbuzující nebo tišící účinky a schopnost vyvolat pocity harmonie a blaženosti. Mají prý také působit preventivně proti nemocem.