Eclipta alba

20.05.2011 21:59

Plíživá rostlina s drobnými bílými květy, která roste v celé Indii je velmi ceněný ajurvédské (starověké indické medicíny), praktických lékařů pro jeho rozmanitou škálu zdraví-dávat pravomoci, zejména s ohledem na jeho schopnost překonávat poruchy funkce jater.

 

Listy, stonky a kořeny Eclipta Alba, člen rodiny slunečnice, která se používá už tisíce let v tradiční medicíně  k léčbě nemocí jako je cirhóza jater, žloutenka, žlučníkové obtíže a hepatitidě. Ecliptas jako tekutého extraktu se používá také pro léčebné účely na pomoc v boji proti všemu od problému s pamětí, stresu a úzkosti na nespavost, zánětu průdušek a dokonce i s poruchami zraku, jako je krátkozrakost a dalekozrakost.

 

Mnoho z těchto léčebným účelů již bylo potvrzeno studií, a s ohledem na  ochranné vlastnosti vědci zjistili, že rostlina je schopna chránit vaše jaterní buňky a chránit je před škodlivými toxiny (indický J Physiol Pharmacol 2001;. 45 ( 4) :435-41).

 

Ještě slibnější je skutečnost, jak odhalil nedávný výzkum, další, dosud neznámé léčivé vlastnosti této zajímavé rostliny. Například se zjistilo, že obsahuje chemické látky ecliptine (který chrání před problémy s játry), steroidní alkaloidy (které pomáhají zabíjet rakovinné buňky) a ecliptasaponin (které chrání mozek před toxickým poškozením).

 

Podporuje zdraví srdce snižováním vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu

 

Jedním z nově objevených možností Ecliptas ke schopnost snížit vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu a zlepšení funkce ledvin.

 

 

Působí jako účinné mozkové tonikum, které pomáhá zlepšovat paměť, učení a koncentraci

 

Eclipta má pestrou škálu léčebných vlastností

 

* Posiluje imunitu a pomáhá vám vytvořit přirozenou obranu. Výzkum ukázal, že Eclipta zlepšuje činnost fagocytů důležité buňky imunitního systému, které vyhledávají a ničí jakékoli infekční chyby, které mohou být přítomny v těle (Phytomedicine. 2004; 11 (4) :361-5; Ryby měkkýše Immunol Říj 2006;. 21 (4) :372-84).

 

* Působí jako bezpečný a účinný přírodní lék proti bolesti. Eclipta obsahuje řadu přírodních látek, jako jsou alkaloidy a triterpeny, které pomáhají překonat mírné až středně silné bolesti, bez vedlejších účinků (Phytother Res 2004;. 18 (2) :111-3). To je v ostrém kontrastu s tradičními léky proti bolesti, které mohou způsobit řadu nežádoucích vedlejších účinků, včetně ospalost a gastrointestinální problémy.

 

* Eclipta pomáhá snižovat vysoké hladiny cukru v krvi. Tato vlastnost byla od té doby potvrzena vědci (Yale J Biol Med 2003;. 76 (3) :97-102).

 

* Působí jako protijed na hadí uštknutí. Vědci zjistili, že funguje jako protilátka k jedovaté jedu malajské zmije jámy (J Ethnopharmacol 2004;. 90 (2-3) :347-52).

 

* Udržuje zdraví vašich vlasů Aplikace  Eclipta olej na vlasy je pomáhá udržet zdravé a lesklé a podporuje  růst vlasů.

 

* Rostlina je již dlouho používají tradiční léčitelé jako lék na chudokrevnost, průjem a oční infekce. Smíšený s medem, má šťáva Eclipta být také využívána  ke zlepšení astma a zánětu průdušek. Vědci nevědí přesně, jak to funguje v boji proti těmto konkrétním problémům, ale věří, že to může být částečně způsobeno posilujícími vlastnostmi této rostliny..

 

 

Doporučené dávkování pro Eclipta Alba jako tinktury je 1-3ml denně, nebo jak je napsáno na štítku.

Jako čaj, obvyklá dávka je jeden až dva šálky denně.