Exémy

09.05.2011 20:39

 

EXÉMY. Kožní neduhy, alergie atd. mají souvislost s vnitřními orgány, důsledky životosprávy a potom teprve s vnějšími vlivy. K některým exémům dochází překyselením organismu.

■ V každém případě je nutno zavést zásadotvornou dietu, tzn. omezit masné výrobky, vývary apod. Jíst co nejvíce syrové zeleniny. Pak můžeme přistoupit k čištění organismu pomo¬cí bylin.
■ Směs bylin: oddenek pýru, nať zemědýmu, nať popence, kořen omanu, květ černého bezu, nať kopřivy, nať tužebníku po 25 g a 10 g drcených plodů jalovce. 1 čaj. lžička směsi do 1/4 1 vody, vypít 2x denně čtvrtlitr.
■ Směs bylin: kořen pampelišky, kořen lopuchu, nať macešky, nať kopřivy, červený jetel – hlávky, nať pýru rolního, nať rozrazilu. Běžně připravit čaj a pít. 2x denně.
■ Vnější aplikace: mokvavé exémy – koncentrovaný odvar z dubové kůry /asi hrst dubové kůry vařit 1/2 hodiny v 1 litru vody/. Omývat a dávat obklady.
■ Tužebník jilmový – připravit běžným způsobem, dávat obklady a omývat.
■ Směs bylin: levandule, rozmarýn, dvojzubec, tužebník, vlaštovičník, rozrazil, nať přesličky, kakost smrdutý,
starček Fuchsův – obklady a omývání.
■ Případně též aplikovat propolisovou mast, pokud na ni není alergie. Na mokvavé exémy se dá použít napráškovaný kořen puškvorce, který působí silně desinfekčně.
■ Při každém exému je třeba ovlivnit látkovou výměnu pitím čaje z kopřivy dvoudomé a ze smetanky lékařské /kořen, list/.
■ Příp. lze brát denně 1 čaj. lžičku šťávy z kořene a natě smetanky lékařské. Zvláště dobře působí u dětí.
■ Na vnější aplikaci dobře slouží nálev z vlaštovičníku většího /příp. extrakt/. Vlaštovičník působí na exémy charakteru plísňového.