Léčení ran

21.05.2011 03:09

 K vymývání ran je vhodný nálev pozůstávající ze třech lžiček řezané suché natě kontryhele obecného, který vhodíme do čtvrt litru vařící vody a necháme přejít varem. Odstavíme na 15 minut, přecedíme a vychlazený použijeme na vymytí ran.

Janův olej na rány: 

květy třezalky tečkované nasbírané za slunečního dne volně naplníme do lahve až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem. Květy musí býti ponořené. Láhev postavíme několik týdnů na slunce nebo teplé místo. Přefiltrujeme přes .plátno a uschováme v tmavých lahvičkách. Při popáleninách můžeme použít olej lněný.

Hojivé masti

Vezmeme po 20g natě třezalky, řepíku, květu měsíčku, prhy arniky a listu jitrocele. Roztavíme 250g kvalitního vepřového sádla a jemně nasekané, nejlépe čerstvé byliny v něm vyluhujeme. Ve vodní lázni vaříme 2 až 3 hodiny za občasného promíchání. Posléze přecedíme a přidáme 20g jehličnaté pryskyřice a 30 g včelího vosku.

Výtažek

K léčení ran, furunklů apod. se výborně hodí olejový výtažek listů vlašského ořešáku. 80g drcených čerstvých listů macerujeme v 300 ml olivového nebo slunečnicového oleje při pokojové teplotě dva nebo tří týdny. Potom scedíme.

Jiná hojivá mast

Na rány hojivá mast: po 20g kvetoucí natě třezalky, květu měsíčku a kvetoucí natě řepíku povařit s 200g sádla, procedit přes gázu, přidat 20g natě arnikové tinktury (z lékárny), 20g smrkové nebo borové pryskyřice a 50g včelího vosku. Při nedostupnosti arnikové tinktury je možno na místo toho přidat 20g čerstvé šťávy jitrocelové, případně z masitých listů rozchodníku největšího. Mast se má připravovat pokud možno z čerstvě utržených bylin:

Univerzální hojivá mast
Na rány, vředy a některé typy ekzémů je vhodná univerzální mast: vezmeme. 5008 kvalitního nesoleného vepřového sádla a roztavíme je ve vodní lázni, přidáme dvě plné hrsti nejlépe čerstvých květů řebříčku a jednu plnou hrst drobně řezaných čerstvých listů mařího listu (kopretina -maří list). Vše dobře promícháme a necháme zatuhnout a potom vložíme do chladničky. Asi za 4 dny znovu roztavíme, přidáme jednu hrst měsíčku a půl hrsti mařího listu, rozmícháme a necháme opět zatuhnout. Za další 3 až 4 dny mast z chladničky vytáhneme, roztavíme a přes kovové sítko vyložené sterilní gázou propasírujeme do čisté nádobky. Ve druhé nádobce mezitím roztavíme obsah jedné tuby červené Indulony, obsah jedné tuby modré heřmánkové masti z drogerie (také Dermazulen) a 20 až 25g čistého včelího vosku. Pečlivě promícháme, směs necháme zatuhnout a uložíme do chladu. Místo mařího listu lze přidat bazalku, čerstvý kořen lopuchu a j. Mast se doporučuje parfémovat několika kapkami levandulové silice, která je k dostání v lékárně.

Obklady na rány

Rány léčíme obklady, které připravíme tak, že sušenou plavuň dáme do sáčku z bílého plátna a sáček přiložíme na noc na příslušné místo. Sáček si udrží působnost jeden rok. Ránu je třeba nejprve dobře omýt a potom na ni přiložit listy jitrocele většího, trochu pomačkané, aby pustily šťávu. čistou ránu je vhodné uzavřít a zahojit přiložením pomačkaným listů jitrocele kopinatého. Podobně lze postupovat i při vnitřním zranění: nejprve čistit, potom hojit.

Hojení ran
Hojení ran všeho druhu podporuje výrazně med. Může se aplikovat buď přímo nebo formou medové masti. Užití masti je efektivní při vředech, spáleninách, zahnisaných ranách apod. 25 g včelího vosku se roztaví ve vodní lázni a- 25g nesoleného sádla. Po určitém ochlazení směsi, kdy však tato je ještě tekutá, se přidá žloutek a 25 g medu a dobře promíchá. Pokud by bylo nutné zahuštění, je možno provést přídavkem malého množství smrkové pryskyřice.

Odvar na studené obklady
Na rány, křečové žíly a hemeroidy připravíme odvar na studené obklady: 30g sušených květů hluchavky bílé na litr vody, krátce povaříme a necháme 10 minut ustát.

Winternitzův výtažek

Rány, ekzémy a opařeniny léčíme potíráním Winternítzova výtažku: jednu lžíci sušených borůvek zalijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme až do vychladnutí stát. Při starých ranách a proleženinách se místa potřou řepíkovým odvarem a potom častěji propolisovou tinkturou.

Bolavé rány

Rány spojené s bolestí: přikládejte na ně kontryhel buď čerstvý nebo nahřátý nad parou, týž účinek má hojírek neboli celinka.
Nejlepší mast na rány, která nemá chybět v žádné domácnosti jest: stejný díl květu měsíčku, arniky (prhy), routy a třezalky rozetříti, nalíti na ně vepřové sádlo. postaviti na mírný oheň, hodinu vařiti a mísiti, pak přidati trochu vosku na zhoustnutí. Mast vydrží po dlouhou dobu a není penězi k zaplacení.

Nejlepší mast

Nejlepší mast na rány si pořídíte z heřmánku smíchaného s kokoškou krevníčkem, měsíčkem, prhou a přesličkou - od každého 4g. Svaříte ve čtvrt litru pramenité vody, pak přidáme 125 g vepřového sádla, rozmícháte a vaříte tak dlouho, až vznikne vláčná mastička. Profiltrujete pláténkem a navoníte růžovým olejem nebo vonodřevým (peruánským) balzámem.

Domácí švýcarská mast

Na rány, boláky a zvláště otevřené žíly na nohách pomáhá domácí švýcarská mast: ve zcela novém, kamenném hrnku rozvařte 30g vepřového sádla a 30g žlutého vosku s 30g včelího vosku. Když se vše dobře promíchá, přidejte 30g dřevěného nebo provensálského oleje a 30g surové smůly.
Rány sebevětší se zahojí ve třech dnech, budeteli je potírat každé 4 hodiny mastí zhotovenou ze stejných dílů medu, žitné mouky a vyškvařené slaniny.

Rosol na rány

Na rány, křečové žíly, otoky a hemeroidy přikládáme jako chladivé obklady rosol připravený z pěti lžic sušených květů měsíčku lékařského na litr vody - vaří se dvě hodiny, pak se scedí a nechá vychladnout.
Na rány, pohmožděniny, výrony krve, přetažení svalů, při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech pomáhá tinktura z měsíčku zředěná převařenou vodou. Plnou hrst květů měsíčku na jeden litr pravé pálenky, necháme vyluhovat na slunci nebo při teplotě 20°C.

Prášek na rány

Rány léčí usušené listy broskvoně, rozdrcené na prášek a nasypané do čerstvých ran.

Odvar z kokošky

Při poraněních a pohmožděninách se doporučuje využít léčivých vlastností kokošky pastuší tobolky a to ve formě odvaru na obklady a roztírání. Dvě polévkové lžíce drogy necháme 8 hodin vyluhovat ve dvou šálcích vody - což je dávka na jeden den.
Štáva

Na rány, pohmožděniny a vředy se používá šťáva vytlačená z čerstvé natě kontryhele obecného.
Nálev

Na rány a lehké kožní vyrážky připravíme nálev: 40g listu ořešáku královského použijeme na půl litru vody, doba vyluhování je 15 minut. Používáme k obkladům nebo k omývání.
Pořídíme nálev z 25g heřmánku lékařského na půl litru vody. Používáme k obkladům nebo k omývání.
Připravíme nálev z řepíku lékařského. Kávovou lžičku natě na šálek vody. K obkladům a omývání.
Med

Do ran je vhodné aplikovat včelí med .bez většího čištění ran, protože med dovede zabezpečit dokonalou asepsi okolního prostředí a případné nečistoty ""vytahuje"".Medové obvazy se vyměňují 1 až 2krát denně."
Obklady z léčivé hlíny čistí a dozrávají zánět; kdo nemá léčivou hlínu, stačí mu obklady z prima tabulového oleje (ponechte aspoň 12 hodin na ráně)."
Rány, hnisavé otoky, záněty, vyrážky léčí zevně obklady namočené v nálevu připraveném v poměru dvě čajové lžičky sušené kvetoucí natě violky trojbarevné na 0,2 litru vody.
Smícháme po 15 g: kořen lopuchu většího a pýru plazivého, nať řebříčku obecného, violky trojbarevné a třezalky tečkované a list smetanky lékařské. Odvar: povařit dvě minuty, vyluhovat pět minut, scedit. Pijí se tři šálky denně.
Na čerstvé rány - vtíradlo královské: nechte táhnout v'osmině litru 6096 lihu osminu šťávy čerstvé rozrazilové natě, zfiltrujte s půl litrem lihu, půl litrem růžové vodičky a 250g benátského mýdla, vše nechte rozvařiti na mírném ohni a znovu zfiltrujte. Vtírejte přímo a velmi opatrně.

Kousnutí: Vymyjte horkou vodou a vymažte řádně práškovým česnekem.
Rány řezné, sečně, bodné

Rozpusťte ve vodní lázni stejným dílem čerstvé nesolené máslo a olivový olej, dobře promíchejte a nechte vychladnout: Přikládejte natřené na plátno a obnovujte 2 až 4krát denně. Mast k ranám všelijakým, sečným i bodným.i také k obraženinám výborná: vezmi řepíček, řebříček, husí nůžku, jitrocel, zběhový traňk, černohlávek, vrátyč, řecké seno, bukvici červenou, beraní jazyk, hruštičku, čapí nos, vrchy chlebďové s kvítím, chlapinu obojí, vař to všecko v víně, proveď a vytlač, a co vytlačíš, vař s olejem dřevěným, přidej k tomu vosku, pryskyřice, sádla slepičího a kočího a mišej. Naposledy odstavě, když by dobře prochladlo, vsyp bílé kadidlo, mythu, mastix, míšej ustavičně, až se zhustne, a budeš míti mast """ Tyto rány zahojí rychle a bezpečně obklady z rozcupovaného čistého plátna smočeného v teplém, přeškvařeném sádle. "Matthioli: ""Listí (z šalvěje) ztlouci a na ránu přiložiti z kteréž krev teče, zastavuje ji."""

Krvácející drobná poranění a na otoky

Na krvácející drobná poranění a na otoky při bodnutí hmyzem: rozmělněné čisté čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo šťávu z nich používáme zevně. Na krvácející rány, hemeroidy, otevřené rány, otoky, pohmožděniny, rozpukané ruce a vyrážky nervového původu: šest lžic řezané natě řebříčku obecného na půl litru vody, necháme 10 minut vařit a pak vychladnout a používáme k oplachování. Na krvácející rány, vředy a otoky pohmožděnin připravíme odvar na koupele, výplachy a obklady: šest lžic řezané natě řebříčku obecného přelejeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut vařit. Odstavíme, scedíme a použijeme vychládlé. Na rámy krvácející, na hemeroidy, otoky a krevní podlitiny: prášek ze suchého drceného kořene nátržníku nebo sušené natě mochny husí užíváme na špičku nože a zapíjíme vodou, čajem nebo červeným vínem.
Špatně se hojící rány nebo rány u kterých pozorujeme zastavení hojícího se procesu léčíme koupelemi z arnikové tinktury. Tinkturu připravíme tak, že usušené květy arniky se přelijí 70°% alkoholem v poměru 1:10 nebo se čerstvé květy přelijí stejným váhovým množstvím alkoholu (50:50). Asi po 14 dnech se pomocí plátna oddělí květy od tekutiny (vymačkat). Několik dní se nechá kapalina ustát a pak se tinktura přefiltruje. Jedna polévková lžíce tinktury se ředí půl litrem vody.
Na špatně se hojící rány a otoky použijeme tento obklad: dvě lžíce sušené natě komonice lékařské přelijeme půl litrem vařící vody a necháme přikryté 10 minut na mírném ohni nebo na horké plotně.
Na špatně se hojící, mokvavé a zanícené rány se doporučuje tato mast: jednu lžičku šťávy vylisované z čerstvé natě majoránky zahradní rozetřeme s pěti lžičkami nesoleného másla nebo borové vazelíny.
Špatně se hojící rány, zánětlivá kožní onemocnění: smícháme po 10 g not čekanky obecné a meduňky lékařské, list kopřivy dvoudomé a máty peprné a květ lípy. Pijí se dva šálky nálevu denně. K omývání špatně se hojících ran připravíme výluh: jednu lžičku mletého oddenku puškvorce zalijeme čtvrt litrem vody a necháme přes noc stát. Ráno mírně přihřejeme ve vodní lázni a pijeme 1 až 2 šálky denně.
Smícháme nať řepíku, květ měsíčku, nať jitrocele, sporýš, šištice chmelu. Tři polévkové lžíce od každého druhu připravíme odvar (vaříme 5 minut) a použijeme k obkladům. Rány nejprve vymýváme řepíkovým odvarem, potom aplikujeme ""ozařování"". Ušijeme si plátěný váček v potřebných rozměrech. Vezmeme stejné díly vlašského ořešáku, natě řepíku, květu měsíčku, listu kopřivy, natě třezalky a natě mochny husí. Používají se výhradně dokonale usušené, velmi jemně řezané drogy. Přiměřené množství bylin dáme do váčku a přidáme 3 až 4 stroužky česneku. Na zahnisanou, nehojící se ránu vymytou řepíkem dáme několik vrstev sterilní gázy, aby hnis neprosakoval do váčku, který přiložíme navrch na gázu a převážeme kouskem gázy. Už za 24 až 48 hodin se začíná projevovat hojivý efekt a do týdne bývají zhojeny i velmi tvrdošíjné rány, třeba u diabetiků. Váček přikládáme obvykle na noc, přes den pak můžeme ránu ošetřovat měsíčkovou mastí. Až se rána vosuší, můžeme ji vymývat lehce zarůžovělým roztokem hypermanganu (jen několik zrníček do vody), neutíráme."