Znáte ten trsnatě větvený polokeřík až 60 cm vysoký s přisedlými, čárkovitými, na okrajích podhrnutými, 2,5-5 cm dlouhými listy? Je to levandule lékařská. V mládí jsou listy šedoplstnaté, později zelenavé a na spodní části žláznatě tečkované. Květy jsou drobné, uspořádané do chudých lichopřeslenů, podepřených suchomázdřivými listeny. Naspodu květenství jsou lichopřesleny od sebe oddálené, na vrcholu stěsnané v konečném klasu. Trubkovitý, modravě šedý květní kalich je mělce zubatý, pěticípý, s fialovými chloupky.
td>

 

Modrá, dvoupyskatá koruna má horní pysk dvoulaločný, spodní trojlaločný. Plody jsou 4 drobné tvrdky. Bylina má charakteristickou příjemnou vůni. Kvete v červenci a v srpnu. Květy obsahuji 1-3 % silice, především s linalyacetátem. Kromě silice mají asi 12 % tříslovin. Látky působící fytoncidně potlačují růst baktérií. Léčivé látky mají mírný tlumivý účinek na ústřední nervstvo. Snižují poněkud krevní tlak. Osvědčují se při křečových žaludečních stavech, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a působí mírně diureticky. Silice slouží jako přísada do antirevmatických a antipruginózních mazání, většinou ve formě levandulového lihu (Spiritus lavandulae) Ve větších dávkách (přes 1 g) vyvolává silice omámení.

Nejčastější uplatnění levandule lékařské
Jako hyperemikum, sedativum a spazmolytikum. Vnitřně v nálevu (obden 3 čajové lžičky drogy na 2 šálky) jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Tlumí kolikové bolesti.Používá se také jako žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum. Zevně se užívá do koupelí, při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dně, revmatismu, zánětech nervů apod. Používá se také do kosmetických koupelí.

Levandulové obklady
2 polévkové lžíce sušených květů nebo dvojnásobné množství sušené kvetoucí natě spaříme půl litrem vody a necháme 10 minut odstát. Do odvaru namáčíme ručník nebo plátýnko, které přikládáme na ekzémy, vyrážky, kožní plísně a špatně se hojící rány.

Levandulová voňavka
Hrst čerstvých levandulových květů zalijeme 100g lihu a za občasného protřepání necháme týden luhovat. Pak přecedíme, nalijeme do malých skleniček a dobře uzavřeme. Ještě dodávám, že je dobré přidat gylcerol, aby voňavka nevysušovala kůži.

Levandulový olej
250 g sušených květů dejte do láhve, zalijte litrem kvalitního olivového oleje, pak dobře uzavřete a dejte na teplé místo macerovat. Po 14 dnech přeceďte. Olej skladujte na tmavém, chladném místě. Používejte jako antiseptikum při hojení zanícených ran a vředů a také na ošetření popálené kůže.

Levandulová tinktura
25 g levandule zalijeme 250 g kvalitního lihu a necháme 14 dní luhovat v uzavřené nádobě. Pak scedíme nejlépe do tmavé lahvičky. Používáme při dně, revmatismu a zánětech nervů. Zředěná se může používat jako voda po holení, která nejenom osvěží pleť,ale také zlepší její stav.

Levandulová koupel
5 hrstí kvetoucí levandulové natě spaříme 5 litry vody a necháme 20 minut luhovat. Pak přecedíme a vlijeme do koupele, která má teplotu nejvýše 37 stupňů. Tato koupel zbavuje stresu, ulevuje při podrážděnosti, léčí kožní plísně a omlazuje pokožku.

Levandulová mast
1 kg domácího sádla se 100 g včelího vosku ohřejete na vodní lázni na teplotu 80 stupňů , přidáte 250 g čerstvých levandulových květů a asi deset minut míchejte. pak odstavte a nechte stát do druhého dne. Pak rozehřejte tak,a by se mast dala přecedit přes gázu. Mast skladujte v meších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulové polštářky
Plátěné pytlíčky, které koupíme nebo si ušijeme, naplníme sušenými květy levandule, ke které můžeme přidat také sušenou meduňkou či mateřídouškou a poté je zašijeme. Takový polštářek si na noc dáváme vedle hlavy, bude nám tak pomáhat usnout a navodí klidný spánek. čas od času polštářek promneme v rukou, aby se vůně uvolnila.