Polej

08.05.2011 10:57

 Polej

Polej (Pulegium) patří  k rodu mát. Je to křovitá bylinka. Má květ červenomodrý a kvete od června do srpna. Peň jest téměř kulatý, plazivý. Nať jest ostrá.  Vůni má silnou, kořennou. Vlastnosti této byliny jsou ostatně tytéž jako u jiných mát.

Popel z listí poleje se dává  do zubních prášků. Posiluje dásně.

Roste rád a mokrých místech. Je velmi rozpínavý. Jestliže se jedou dostane a určité místo, tm setrvává a rozpíná se  všechny strany. Když jiné byliny začínají horkem vysychat, polej začne kvést, i když je sucho.

V době, kdy kvete se má řezat a i s květem sušit.

Odvary

Odvar z poleje ve víně silně odvodňuje a může odvést i kámen z ledvin. Má tu moc, že může uvolnit ucpané cesty a tak léčí žloutenku a vodnatelnost. V dřívějších dobách ho lidé používali proti působené hadího jedu.

Z poleje se také dělá odvar ve vodě a octě a tak pomáhá proti nechutenství, proti křečím a bolestem žaludku. Pokud máte podezření, že voda, kterou pijete je vadná, dejte do ní polej a nebo polejový prášek (sušený polej utlučený na prášek) a můžete pak bez obav vodu pít.

Polej se také může přidávat do léčivých koupelí proti svědění kůže. Lze ho použít, roztlučený s ječnou moukou, proti popáleninám.    

 

Obklady

Obklady se směsí poleje a ječnou moukou a vodou působí proti opuchlinám a odstraňuje bolesti, které opuchliny provázejí.

 

Další využití

 

Už ve středověku používali polej pro jeho silnou aromatickou vůni k odpuzování much, komárů a blech a olej z pomeje lze používat jako repelent.