Povzbuzení činnosti žaludku

22.02.2013 16:17

 

Čajová směs na posílení činnosti vnitřních orgánů

Smícháme stejné díly natě sporýše a rozrazilu. Dvě lžíce směsi uvedeme v 1/4 1 vína a stejném množství vody do varu. Necháme přikryté vyluhovat a teplý nápoj pijeme nalačno, ráno a večer, při poruchách trávení a na zlepšení chuti k jídlu.

 

Nechutenství

Na podporu chuti k jídlu použijeme směs hořkých bylinek – stejných dílů natě pelyňku, zeměžluče, listu vachty, kořene hořce žlutého a puškvorce. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, necháme stát, pomalu uvedeme do varu, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme třikrát denně 1/2 hodiny před jídlem.

 

Bylinkový žaludeční likér

Smícháme stejné díly sušeného, na prášek rozdrceného kořene pampelišky, hořce žlutého, lékořice, zázvoru a semene fenyklu. Zalijeme brandy, aby drogu přesahovala o 1/3 objemu. Necháme 2-3 týdny macerovat, denně protřeseme. Přefiltrujeme, přidáme podle chuti med, mírně ohřejeme a promícháme. Skladujeme v tmavé sklenici na chladném místě. Užíváme denně po stopce nalačno, na podporu vylučování trávicích stav.

 

Čajová směs na povzbuzení tvorby žaludečních stav

Smícháme stejné díly natě benediktu, pelyňku, zeměžluče a vachty. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 20 minut přikryté vyluhovat a po částech pijeme ráno nalačno.

 

Zánět žaludku – gastritida

U tohoto zánětu nejlépe pomáhá květ heřmánku. Ke třem dílům této drogy přidáme ještě po jednom díle natě jablečníku, meduňky a bazalky. Pijeme 2-3krát denně 1/2 hodiny před hlavním jídlem.

 

Čajová směs na vředy žaludku a dvanácterníku

Ke dvěma dílům listu jitrocele přidáme po jednom díle kořene topolovky, lékořice a květu heřmánku. Dvě lžíce směsi dáme večer do 1/2 l vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Odlijeme asi polovinu, zbytek krátce povaříme a necháme vychladnout. Scedíme, obě složky smícháme a přidáme lžičku tinktury z prhy chlumní. Pijeme vícekrát denně nalačno.

 

Zelí na žaludeční vředy

Bílé zelí je podle starých bylinkových receptů tak dobrým lékem na žaludeční vředy, že když několik týdnů pijeme denně litr čerstvé šťávy z bílého zelí, vředy se většinou zahojí.