Šalvěj

08.05.2011 10:59

 Šalvěj

 

Šalvěj rozeznáváme dvojí. Větší a menší. Oba druhy jsou velmi známé a lidé ji rádi pěstují.  Větší šalvěj roste jako stromeček a á široké listy. Menší šalvěj má listy užší a menší a její vůně je slabší.  Dříve se pěstovala společně s routou, protože šalvěj vyhledávali hadi, kdežto před routou prchali.

 

Pěstování šalvěje je jednoduché, ale je nutno mít na paměti, že se nesmí hnojit, ale je obkládat starou zeminou a hlínou. Pak roste bujněji.

Šalvěj se považovala vždy za vzácnou a užitečnou bylinu. Její použití je všestranné. Nejen v léčitelstvím ale také při přípravě pokrmů.

 

Odvary ve vodě a ve víně

 

Odvar ze šalvěje (ve vodě nebo ve víně) se pije proti kašli, proti zahlenění, slouží při jaterních obtížích, při mozkových příhodách.

 

Kdysi se ze šalvěje připravovalo šalvějové víno a nebo se sušená šalvěj uzavře do sáčku a ten se do vína ponoří. Je to posilující lék proti vysokému tlaku a závrati a proti křečím. Posiluje srdce.

      

Šalvěj lékařská je důležitou přísadou například do zubních past, ústních vod, mýdel, šampónů, krémů, hojivých mastí. Působí dobře proti pocení a využívá se k výrobě antiperspirantů. Dezinfekční a stahující účinky bylinky jsou využity v čistících a zklidňujících pleťových vodách, přísadách do koupele a mnoha jiných kosmetických přípravcích.

Šalvěj lékařská si našla své významné místo v kuchyni. Není tedy jen lékem a přísadou do kosmetických a farmaceutických přípravků, je také znamenitým kořením, používaným ve světě od středověku. Svou oblibu si získalo i ve staročeské kuchyni a v první "Domácí kuchařce" se o ní zmiňuje M.D. Rettigová.

Šalvěj jako koření

Šalvěj používáme čerstvou, sušenou nebo i ve formě umletého prášku. Má silně kořenící, peprnou chuť a silné aroma. Proto ji do pokrmu přidáváme, tak jako například tymián a saturejku, jen v malých dávkách.

Hodí se do mastných a tučnějších jídel, nejen pro zvýraznění chuti, ale šalvějové koření dobře působí na naše zažívání . Šalvěj je vhodná k přípravě pečeného i dušeného vepřového, husího i krůtího masa. Poslouží k ochucení omáček, sýrů, masitých nádivek a paštik, k dochucení zvěřiny, masa skopového a jehněčího. Ve směsi s jiným kořením se používá také k přípravě ryb, bylinkového másla, bylinkových olejů a octů. Rozdrcené listy se mohou přidávat do těsta na pečivo a koláče.

Recept na šalvějové řízečky

Ingredience

Listy šalvěje, vejce, špetka soli, hladká mouka, strouhanka (v množství podle potřeby).

Postup přípravy

Listy krátce propláchneme ve studené vodě (nesmíme dlouho máčet), necháme okapat, rozložíme na utěrku a necháme oschnout. Pak je obalujeme jako řízek. Nejprve v hladké mouce, rozkvedlaném vajíčku, nakonec ve strouhance. Smažíme na oleji z obou stran dozlatova. Podáváme jako chuťovku, například k vínu.

Sladká obměna: Obalené šalvějové řízečky osmažíme na másle a posypeme moučkovým cukrem. Ihned podáváme.