Teda, to je vůně ...

musela jsem říci, když moje sestra Isa otevřela kabelku, vytáhla z ní lahvičku a stříkla mi na ruku.

"Co to je," zeptala jsem.

"Toaletní voda z aloisie trojlisté, z Francie," řekla. A z protějšího okna domu zazněla krásná skladba, která do té atmosféry parného odpoledne nádherně vplula. plná lásky, naléhavosti a energiie.

Rachmaninov

https://www.youtube.com/watch?v=5qWo2H-DgQw

Ta skladba voní stejně, létem, blahem, krásou a radostí, že jsou nejbližší lidé zase pohromadě.

Nová kamarádka Aida

No, to je dárek ... zlomilo mi to srdce. Nemohla jsem ji odmítnou, když jsem ji uviděla. Slečnu Aidu. To jsem zvědavá, jak se bude líbit naší Baronce. Ale babička ji určitě ohlídá ... vždyť za chvíli ta romantika skončí a pak nebude na nic čas ... ani na zvířátka.

O Aloisii trojlisté

Málokdo ví, že Alosisie trojlistá (vervenaceae) Lippia citriodora, má krásnou, čistou, ostře citrónovou vůni a tato vůně je velmi příjemná, až nečekaně příjemná. Pochází z Jižní Ameriky a v 17. století ji do Evropy přivezlu Španělé. Miluje plné slunce, ale vyžaduje ochranu i v místech, kde se téměř nevyskytují mrazy. Půda, v které ji pěstujeme, je lehká, dobře propustná a alkalická. Vysévá se na jaře, řízkování se provádí polovyzrálými řízky  na konci jara. Vysazuje se ve vzdálenosti 1 m. V zimě se pěstuje v bytě, ale přesto může shazovat listy, to dělá velmi ráda! Ale pomůžete ji tak, že ji prořežete a namočíte do teplé vody na jaře, aby se zase oživila.


Aloysia triphylla (aloisie trojlistá) - čaj 100 gStojí to za to. Lidé ji využívají tak, že buď listy suší a nebo čerstvé nakládají do oleje a octa. Dělá se z ní velmi jemný čaj, čerstvé nakrájené listy se hodí do limonády, pudingů, jablečných rosolů. V domácí kosmetice ji využijeme snadno, že listy dáme macerovat v mandlovém oleji a použáváme ho pak k masážím. Zajímavě můžeme aloisii sladit s rozmarýnou nebo levandulí. Extrakt z listů má mírně sedativní účinky.

Zahrada básníků

Když má člověk kousek kousek půdy, může si vytvořit prostředí pro sebe, v kterém bude rád rozjímat a přemýšlet. Ne každý má takovou touhu. Ale: ve středověké Anglii byli básníci, mezi nimi i William Shakespeare, kteří nejednu báseň věnovali květinám a rostlinám a není vyloučeno, že se sám básník v nich dobře vyznal. Zahrada alžbetinského stylu se vyznačuje listovím a stále zelenými keři a loubími, které jsou osázené voňavými bylinkami. Podle jmenovaného básníka by měla být taková zahrada osázena:

vavřínem,

zimostrázem,

orlíčkem,

levandulí,

hořčicí,

kopretinami,

maceškou,

mákem,

růží vinnou,

rozmarýnou,

routou vonnou.

Já si myslím, že tématické zahrady jsou dobrý nápad, protože svedou dohromady květiny, které pak dokáží vytvořit krásnou atmosféru vůní a barev. Také já jsem se pro ni rozhodla. Ano, skutečně jsem dodržela nákres rajské zahrady a už jsem se potulovala po zahradnictví. Všechno musí být zkrátka v rovnováze.

alžbětinské zahrada v kenilworth castle warwickshire midlands Anglie uk Reklamní fotografie - 5163767

 

Dobrou noc!

Tannhauser - Večerní hvězda

https://www.youtube.com/watch?v=PLpLBssY9ko&feature=fvwrel