Tajemný vratič

Budeme si vyprávět o rostlině, která se jmenuje Vratič obecný (Tanacetum vulgare) a jistě její latinský název napoví, že má něco společného s výrazem athanatos - nesmrtelnost. Tvrdí se o ní, že zabraňuje rozkladu. Ve starověkých civilizacích byla vyhledávaná pro své antiseptické vlastnosti a využíval se ke konzervování mrtvých těl. Jedna dávná legenda nám vypráví o krásném mladíkovi Ganymedovi, kterému byl podán nápoj z vratiče a učinil ho nesmrtelným, takže se stal Diovým číšníkem. Karel Veliký dal vratič pěstovat ve svých zahradách.

Puding Tansy

O Velikonocích se přidával do hutného mléčného pudingu vratič, který se nazýval Tansy. Ten se připravuje následujícím způsobem:

  • 275 ml (1 litr) mléka
  • 15 g (1 / 2 lžičky) másla
  • 75 g (3 lžičky) čerstvé bílé strouhanky
  • 25 g (1 lžička) med
  • 10 ml (2 lžičky), jemně nasekané listy vratiče obecného
  • 2 vejce
Přiveďte do varu mléko s máslem a zalijte strouhanku. Míchejte po dobu 30 minut. Pak rozbijte vejce, přidejte  jemně nasekané lístky vratiče, med a smíchejte se strouhankou. Pečte ve středně horké troubě, asi 180 st., dokud se puding neupeče a před jídlem nechte vychladnout.
 
Bach - Air
Ale květy mají také své místo ...
Květy vratiče vydrží v suchém stavu jako ozdoba celá léta a je vhodné je přidávat do bylinkových košů, girland a jiných zdbor ze sušených květin. Pěstujte jej v blízkosti ovocných stromů, protože odhání hmyz. Dokonce i svazek zavěšený v místnosti bude odhánět hmyz a nemusíte v dusných nocích zavírat okna. Dokonce odpuzuje i mravence a myši. V kosmetice se užívají květy i listy do koupele, ale nesnáší ho lidé s citlivou pokožkou. Je sice výborný při omývání revmatických končetin, ale znovu upozorňuji, že lidé s citlivou pokožkou by se mu měli raději vyhnout.
Pěstuji ho na zahrádce. Je krásnou ozdobou svými zlatými kvítky a zvláštní vůní. Sušený dávám do věnců ze sušených květů.
 
Grieg - Ráno
Dnes celý den pršelo, a tak jsem vymyslela bylinný trávník
Ráno mi volal zahradník, že musíme počkat, až bude po dešti a že mám pro něho přijet. To ráda! A tak jsem měla prostor pro přemýšlení, jak si nejlépe uspořádat zahradu. Pro mne přítomnost bylin je ideální, protože jednak krásně provoní vzduch a jednak se hodí do typu půdy, která je na zahradě. Zásadně jsem proti pokusům sázet keře a květiny, které se pak zbytečně trápí, protože jsou v nevhodném prostředí. Stejně jako lidé i zvířata. A když si člověk vezme do opatrování živou přírodu, pak se o ni musí starat se stejnou pečlivostí a se stejným zaujetím, a pak jsou mu všechny dobré síly nakloněny. A tak jsem dumala, jak si založit voňavý travní koberec.
 
Bylinky vhodné pro bylinný trávník a postup
Rozhodně s různými trvalkami. Myslím si, že to zkusím na menší ploše, protože všechny bylinné trávníky, jak jsem se dočetla, vyžadují hodně pletí, hlavně ze začátku. Ale zase je výhoda, že se nemusí kosit. První, co je nutné založit, uvítací rohožku. Než se však založí trávník, musí se místo dobře vyplít a vyčistit a odstranit všechny vytrvalé rostliny. Půda se pak má jemně uhrabat. Na zastíněná až chladná místa se přidává dobře uležený kompost. Ten totiž udrží vlkost. A vysadí se buď silně vonící polej obecná ve sponu asi 15 cm, nebo drobnolistá máta s vůní mátového likéru v 10 cm vzdálenostech. To pro chladnější místa. Na slunečném místě se nejdříve půda prokompostuje s pískem a vysadí se heřmánek římský ve sponu 10 cm.  Ten lze vypěstovat ze semen. Na připravenou půdu se rohodí semeno a přikryje se další vrstvou půdy. Velmi tenkou. Pak se vyjednotí na vzdálenost 8 cm. Ale pokud se porost nezapojí, nesmí se po něm chodit,. Ale pozor. Heřmánkový trávník se nesmí zakládat vedle trávy nebo vedle zarostlé části zahrady, protože plazivý plevel se brzy přenese na bylinkový trávník a při pletí pak narušíte mělce kořenící heřmánkové rostliny. Ideální je okolí kamene, cihel či dlažby. Pro bylinné trávníky jsou vhodné: rmenec, máty, mateřídoušky.
Meditační zahrada
Zahrada k rozjímání, to je sen každého, kdo si rád odpočine a také rád o všedm možném uvažuje, přemýšlí. K založení meditační zahrady se hodí jakýkoliv pozemek, ale někomu by vyhovovalo, aby sloužila k zaostření vážných myšlenek. Hodí se tvar osmicípé hvězdy nebo osmiúhelníku, jednou stranou toho útvaru bude vchod. Každá se zbývajících částí bude symbolizovat určitou představu nebo určitou vůni.
Chopin - Nocturno
Třeba den v týdnu, spektrální barvu. Centrální plocha bude asi zakryta a vytvoří suché útočiště. Třeba bylinkovou besídku.
Tak vidíte, že člověk může udělat všechno, o čem se mu sní. Stačí trochu těch dovedností, stačí mít chuť si plnit své sny.
Albinoni - Adagio
Krásnou dobrou noc!