Kdoule se nedají pojídat syrové, ale při vaření vypouštějí semínka, která jsou stejně se slupkou  bohaté na vonný růžový rosol. Jednotlivé druhy kdoulí se liší velikostí, chutí a vůní.

Kdoulová pasta

Tento recept pochází ze sefardské kuchyně, ale jistě může být zpestřením jídelníčku.

Vezměte 2 kg kdoulí, šťávu z 1/2 citronu, 1 kg cukru a další cukr na obalení kousků pasty. Kdoule omyjte, odrhněte chmýří, které jsou jimi pokryté. Pak je oloupejte a rozkrojte na čtvrtiny, ale jádra nechte. I se slupkami je vložte do kastrolu s těžkým dnem a zalijte vodou. Přidejte citrónovou šťávu a 2 hodiny vařte. Uvařené kdoule slijte, vývar uchovejte. Odstraňte jádřince, semínka a slupky, které již vypustily pektin, co rosoluje) a dužinu rozmačkejte nebo rozmixujte na pyré. Vývar odvařte na 173 ml. Přidejte do něho cukr, kdoulové pyré a za častého míchání na velmi mírném ohni vařte do zhoustnutí, až bude kaše prskavě bublat. Stále míchejte a vařte dál, až se kaše promění v hustou, granátově rudou pastu, která se odlepuje od stěn kastrolu. Nechte ji mírně vychladnout a potom přelijte do mělké pánve nebo na tác, vyložený kuchyňskou fólií nebo pergamenovým papírem. Kaši rovnoměrně rozetřete na výšku asi 1,5 cm. Nechte asi den vyschnout na teplém, větraném místě. Tuhou pastu vyklopte na prkénko a ostrým nožem nakrájejte na 1,5 cm čtverce nebo kosočtverce. Kousky obalte v krystalovém cukru a uložte je do plechové krabice nebo jiné vzduchotěsné nádoby.

 

Kdoulové máslo s ořechy

Kdoulové máslo připravte přesně podle návodu na kdoulovou pastu, použijte stejná množství, ale jakmile začně pasta při vaření houstnout a pleskavě probublávat, dál ji nezahušťujte. Přidejte 100 g piniových oříšků, loupaných mandlí a pistácií a kaši nalijte do sklenic nebo misek. Po vychladnutí vznikne želé.

Kokosové bonbony

Tento recept je určen pro množství 12 kusů. Proto, pokud chcete udělat bonbonů více, musíte zvýšit množství ingrediencí.

Tak tedy, pro asi 12 kusů bonbonů použijte 200 g sušené kokosové moučky, 100 g, cukru a 2 mírně rozšlehaná vejce. Kokos smíchejte v míse s cukrem a vejci a nechte hodinu stát, dokud kokos nezměkne. Směs po vrchovatých lžících vkládejte do papírových košíčků. V troubě vyhřáté na 180 st. C pečte 2O minut do zlatova.

Kandovaná pomerančová kůra

Na přípravu potřebujete velké pomeranče se silnou kůrou. Malým špičatým nožem veďte po polednících pomeranče několik řezů, od spodní části ke stopce. Rozdělenou kůru opatrně sloupněte, dejte pozor, aby se nepotrhala. Kůru svažte, budete potřebovat stejné množství cukru. Na 1 kg pomerančové kůry použijte 1 kg cukru, 1 litr vody a šťávu z 1/2 citronu. Kůru máčejte den ve vodě. Pak vodu vylijte a kůru v čerstvé vodě povařte asi 20 minut, doměkka, a znovu slijte. Tak se odstraní nahořklá chuť. Pokud má kůra vespod příliš silnou vrstvu bílého albeda, seškrábněte je lžící, kůra nebude tak bledá. Plátky kůry srolujte do válečků a jeden vedle druhého je jako náhrdelník z velkých korálů navlékněte na pevnou niť. Konce nitě svažte. Z cukru a vody s citronovou šťávou svařte sirup. Náhrdelník ze srolované kůry do něj ponořte a mírně vařte asi 1 hodinu. Pak jej vyjměte, vytáhněte niť a roličky uložte do sklenice. Když sirup trochu zchladne, kůru jim zalijte. Kůru je také možno naplocho obalit v pískovém cukru a nechat zkrystalizovat v krabici, Je stejně dobrá.

Pomerančové plátky vařené v sirupu

Tento dezert je hodí k pomerančovému koláči nebo nevýraznému rýžovému nákypu. Vezměte 4 velké pomeranče se silnou kůrou, 1 kg cukru, 500 ml vody a šťávu z 1/2 citronu

Pomeranče omyjte a nechte je alespoň 1 hodinu máčet ve studené vodě. Potom je nakrájejte na silné, asi 1 cm plátky a odstraňte pecičky, cukr, vodu, citronovou šťávu dejte do hrnce a přiveďte do varu, Do sirupu vložte plátky pomerančů, dobře je upěchujte ke dnu. Zakryjte poklicí a nechte pomalu asi 1 - 11/2 hodiny vařit, až hodně změknou. Plátky vyjměte a rozložte na servírovací mísu. Nezakrytý sirup odvařte, až zhoustne tak, že nestéká z měchačky, a pak jím zalijte pomeranče.